Resources
Топ 5 приоритета пред Човешки ресурси за 2025 г.
Проучване на Gartner идентифицира 5 ключови приоритета за отделите по Човешки ресурси през 2025 г.
Тези приоритети са взаимосвързани и насочени към създаване на устойчиво конкурентно предимство за организациите. Постигането на успех в една от областите би улеснило постигането на напредък и в останалите, което дава възможност за цялостно подобрение. Компаниите, които успешно интегрират тези приоритети в HR стратегиите си, ще бъдат по-подготвени да привличат и задържат най-добрите таланти и ще осигурят устойчив растеж.
Развитие на лидери и мениджъри
Развитието на лидерите и мениджърите ще остане основен фокус за Човешки ресурси през 2025 г. Компаниите ще трябва да прилагат нови и по-ефективни подходи за подготвяне на ръководителите за съвременните предизвикателства. Според данни от Gartner 75% от HR лидерите отчитат, че мениджърите често са претоварени поради разширяващите се отговорности, които поемат. В същото време 70% смятат, че съществуващите програми за развитие на лидерството са недостатъчни, за да подготвят мениджърите за бъдещи предизвикателства. Традиционните методи, които включват еднократни обучения, не успяват да отговорят на нуждите на лидерите в днешния динамичен бизнес климат.
Новият подход към развитието на лидерите трябва да включва базирани на взаимодействие с колеги обучения. За да създават трайни професионални взаимоотношения и позволяват практически приложения на наученото. Вместо на еднократни събития програмите следва да наблягат на дългосрочни инициативи. Да включват редовни съвместни дейности, обучение на работното място и постоянни допирни точки с експерти. Такива програми комбинират последователни индивидуални обучения, виртуални уроци, менторство от колеги и платформи за управление на таланти. Организациите, които успешно интегрират лидерските програми с бизнес целите си, ще постигнат по-добра продуктивност и устойчивост.
Организационна култура
97% от HR лидерите планират да променят някои аспекти от културата на организацията си, но срещат сериозни предизвикателства при прилагането на тези промени. Много компании се затрудняват да трансформират културните си ценности в ежедневно поведение, което води до разминаване между визията на ръководителите и реалния опит на служителите. Липсата на ясно управление на културните инициативи може да има значителни негативни последици за бизнеса, като намали ангажираността на служителите, доведе до по-слабо представяне, по-ниски нива на задържане и дори спад в удовлетвореността на клиентите.
През 2025 г. организациите трябва да се стремят да интегрират културата в основните си ценности и ежедневни процеси. За да може служителите да я разбират и да се идентифицират с нея. Лидерите ще имат ключовата задача да дефинират културните стандарти, да моделират желаното поведение и да поощряват спазването му във всички отдели. Организации, които успеят да внедрят културата като основна част от бизнеса си, ще постигнат по-добра ангажираност, по-висока продуктивност и по-дългосрочно задържане на служители.
Стратегическо планиране на работната сила
С увеличаващата се динамика на бизнес средата стратегическото планиране на работната сила е по-важно от всякога. Въпреки това 66% от HR лидерите признават, че подходът им към планирането често се свежда само до отчитане броя на служителите и не обхваща задълбочено нуждите от таланти за бъдещето. Промените в трудовия пазар и очакваните трансформации на около 23% от работните места в световен мащаб поради фактори като изкуствен интелект и автоматизация изискват от Човешки ресурси да възприемат цялостен подход към планирането.
През 2025 г. организациите трябва да погледнат отвъд непосредствените нужди от персонал и да се фокусират върху компетенциите, които ще са необходими в бъдеще. Този подход ще позволи по-добро съгласуване между стратегиите за таланти и бизнес целите. Като от своя страна, ще помогне за запълване на пропуските в уменията и подготвеността за потенциални технологични и икономически предизвикателства. Като интегрират стратегиите за таланти в бизнес планирането, HR лидерите ще могат проактивно да адресират трудностите при привличането и задържането на служители.
Управление на промените
С увеличаването на темпа на промените в бизнес средата 73% от лидерите съобщават, че служителите изпитват умора от честите трансформации. Това включва промени в технологии, процеси и културни ценности, които се налагат отгоре надолу. Традиционните подходи за управление на промяната често не вземат предвид човешкия аспект и нуждата от психологическа сигурност. Това води до липса на ангажираност.
През 2025 г. успешните организации ще се стремят не само да налагат промени, но и да ангажират служителите като активни участници в процеса. Това може да стане чрез идентифициране на вътрешни „посланици на промяната“. Това са служители с добри връзки с колегите си, които могат да подкрепят комуникацията и възприемането на промените. Когато служителите участват активно в процеса и се чувстват част от него, те са по-склонни да приемат и поддържат промените в дългосрочен план.
HR технологии
През 2025 г. HR технологиите ще продължат да се развиват. HR лидерите ще трябва да преодолеят значителни предизвикателства, за да гарантират, че внедрените технологии носят реална стойност. Според проучване на Gartner 55% от HR лидерите признават, че техните текущи технологични решения не покриват бъдещите нужди на бизнеса. 51% срещат затруднения при оценка на възвръщаемостта на инвестициите.
Задачата на HR технологиите не е просто да автоматизират административни задачи, а да повишат стратегическата стойност. Чрез подобряване опита на служителите и оптимизация на работните процеси. Новите технологии, като генеративния изкуствен интелект (GenAI), могат да играят важна роля в автоматизацията на документи, чатботове за служители и напреднали анализи на данни за стратегическо планиране. В същото време ръководните екипи трябва да работят за преодоляване на вътрешната съпротива към новите технологии. Могат да инвестират в обучение и поддръжка, за да гарантират, че служителите са добре подготвени за работа с тях.
Заключение
През 2025 г. HR лидерите имат шанс да изградят по-гъвкави и устойчиви организации. Чрез стратегически фокус върху служителите, културата и технологиите отделите по Човешки ресурси могат да създадат условия за дългосрочен успех и нови възможности за растеж. Тези ключови приоритети не само ще подобрят работната среда, но и ще подготвят бизнеса за бързите промени и технологичните предизвикателства на бъдещето.