Къде се виждате след 5 години- hrcp.bg

Resources

5 варианта за отговор на въпроса „Къде се виждате след 5 години?“

Как се отговаря на този tricky въпрос?

„Къде се виждате след 5 години?“ се определя като tricky въпрос при подбор на служители. Обикновено бива задаван ако не във всяко, то в почти всяко интервю за работа. Чрез него интервюиращият желае да провери какви са кариерните и личните цели на кандидата, ангажираността му спрямо позицията, но и не само. На практика въпросът съдържа в себе си други скрити въпроси , например: „Имате ли ясна представа за позицията и за компанията“? „Съответства ли тази конкретна позиция на вашето развитие и цели?“ „Имате ли реалистични очаквания за кариерата си?“, „Амбициозен/а ли сте?“, „Бихте ли се вписали лесно в организационната култура на компанията?“, „Как ще използвате силните си страни, за да постигнете успех на тази работа?“. Отговорът, който ще дадете на HR специалиста или мениджъра, вероятно ще даде посока за изхода на интервюто.

Ето обещаните варианти за отговор на въпроса „Къде се виждате след 5 години?“. Някои от тях са обвързани с конкретен сектор. Други насочват по-скоро към даден етап от кариерата.

Отговор 1:

„Желанието ми е да науча възможно най-много за банките и банковите услуги. Краткосрочната ми цел е да стана отличен касиер и след това да премина към позиция с по-голяма отговорност в банката, трупайки опит и знания за банковото дело. В дългосрочен план целта ми е да стана супервайзор, евентуално в обслужването на клиенти, обработката на заеми или друг аспект на банковото дело. Надявам се, че това е началото на дългата ми кариера във вашата банка – кариера, която следва своя логичен път на развитие .“

Отговор 2:

„Вярвам, че тази позиция ще разкрие пред мен нови възможности за обучение и опит във вашата организация. Имам натрупан значителен опит в сектора и ще се радвам да поема тази нова длъжност и нейните отговорности. Мога да ръководя проекти и съм сигурен/а, че вашата организация ще ми предложи шанса да го правя. В миналото съм работил/а с чудесни мениджъри, които ми помогнаха да развия своите лидерски умения. Преди пет години исках да бъда там, където съм днес. За предстоящите пет години смятам, че ще поставя отново реалистични цели – както пред себе си, така и по отношение на организацията.“

Отговор 3:

„В началните ми стажове ми беше доста трудно да предвидя какво предстои. Поставях си предимно по-прости цели, които постигах. През следващите пет години искам да се тествам и да изведа най-доброто от себе си, да поемам повече отговорности, които се нуждаят от по-голяма решителност. Желанието ми е да задълбая в полето на контент маркетинга, в управлението на онлайн репутация на организации. Дългосрочната ми цел е да се развивам професионално, да бъда възприеман/а като експерт в областта си, който има ключов принос за организацията. Сигурен/а съм, че следващите няколко години ще бъдат време на напредък както за организацията, така и за мен.“

Отговор 4:

„Винаги се стремя да бъда най-добрият в това, което правя, и искам да работя някъде, където ще имам възможности да развивам уменията си, да се заемам с интересни проекти, заедно с хора, от които наистина мога да се уча. Някои от най-изявените и новаторски умове  в сектора работят тук и това е основната причина, поради която бих искал да изградя кариера тук.“

Отговор 5:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Това е най-важният вариант, защото е вашият – допишете го. На интервю за работа винаги личи, когато някой говори със заучени фрази, и обратното – когато кандидатът е открит и искрен, печели точки. Горните предложения са добри, вероятно биха ви свършили работа. Но ако искате да се откроите от масата и да бъдете автентични, съветът ни е да отделите време и да подготвите свой отговор. Не се ограничавайте в обема; проучете, визуализирайте, фокусирайте се. На интервюто говорете свободно и изразете мислите си уверено. Успех!