организация- hrcp.bg

Resources

Организация, базирана на умения – бъдещето днес

Все повече компании преминават към типа организация, базирана на умения.

Множество процеси за работа с хора, включително традиционни процеси по човешки ресурси, свързвани с по-бавна и по-стабилна среда, се опитват да отговорят на съвременните изисквания за бързина и гъвкавост в бизнеса. Това предизвикателство подчертава необходимостта организациите да адаптират и преосмислят своите подходи към управлението на таланти.

Организациите, базирани на умения, наблягат на култивирането и използването на набор от компетенции, насърчавайки иновациите и устойчивостта в лицето на промените в индустрията. Този подход не само отговаря на изискванията на една бързо развиваща се глобализирана икономика, но също така насърчава приобщаването, като се фокусира върху способностите на индивида.

Като дават приоритет на уменията пред конвенционалните квалификации, организациите могат да отключат богатство от потенциал, като гарантират, че екипите им са добре подготвени да се справят с предизвикателствата, да допринасят смислено и да стимулират растеж в непрекъснато променящия се икономически пейзаж.

Какво е организация, базирана на умения?

Deloitte дава следното определение: „нова организационна форма“, която „поставя уменията и човешките способности в основата на стратегиите за таланти, създавайки нов оперативен модел за работа и работна сила“. Акцентът не е върху длъжността, а върху уменията. Уменията се използват за организиране на работата по два начина:

  1. Традиционните роли се разделят на по-малки части (задачи, проекти) въз основа на уменията и компетенциите, необходими за изпълнението им;
  2. Работата се разширява чрез създаване на конкретен ангажимент за решаване на проблем, постигане на резултат или създаване на някаква стойност.

Традиционно хората имат длъжности. Подходът, базиран на умения, премахва този остаряващ начин на мислене. Вместо това той третира всеки служител като индивид с умения и таланти, които могат свободно да се прилагат към задачи, които отговарят на неговите интереси, стратегия, които на свой ред са в съответствие с организационните цели и приоритети.

Предимства на организацията, базирана на умения

  1. Адаптивност

Икономиката и бизнес средата се развиват непрекъснато. Организационните нужди и цели се променят. Търсените умения от вчера, днес и утре са значително различни. Само организации, базирани на умения, могат да се справят с темпото. Само те имат способността да се променят бързо и да преразпределят квалифициран талант там, където е необходимо. Ловкостта, адаптивността и устойчивостта идват от умения.

  1. Завиден набор от таланти

Организациите, базирани на умения, поставят уменията в центъра на своята политика за набиране на персонал. Те наемат хора за това, което могат да направят, а не за това, което са правили в миналото и каква квалификация притежават. Най-голямата награда от наемането, базирано на умения, е голям набор от таланти, който е насочен да отговори на всяко изискване за работна сила. Освен укрепването на работната сила, наемането, основано на умения, насърчава и разнообразието, което пък стимулира креативността и иновациите.

  1. По-висока ефективност и продуктивност

Ангажираните, отдадени служители пряко влияят върху организационното представяне, продуктивността, иновациите и културата. Когато служителите са насърчавани да допринасят, те са склонни да се представят на по-високо ниво. Тяхната гордост и чувство за цел в работата им им позволява да се посветят на това, което правят, и да намерят стойност в целите и задачите на организацията. От своя страна, организацията успява да разкрие пълния потенциал на своята работна сила.

  1. Задържане на служителите

Когато компаниите дават възможност на служителите да надхвърлят границите на длъжностите си, те създават възможности за смислена работа, която отговаря на набора от умения и интереси на всеки индивид. Служителите не само се наслаждават на това, което правят. Те имат свободата да тестват уменията си в цялата организация в различни роли и функции. Тази вътрешна мобилност отключва кариерни пътища и пътища за професионално развитие, което е изключително важно сред днешната работна сила. Щастливата и доволна работна сила е единственият начин за постигане на здравословни нива на ангажираност и задържане.

Първи стъпки към организация, базирана на умения

  1. Мислете за еволюция, не за революция. Разрушаването на парадигмите и практиките на работните места, с които сме живели толкова дълго, е най-добре да се разглежда като еволюция, а не като революция.

Малко организации ще бъдат готови да се откажат изцяло от работни места, длъжности, йерархии. Но може да има определени места във вашата организация, където това, изцяло или частично, ще донесе осезаеми ползи. Помислете за места, където бихте могли да използвате разнообразно мислене и набори от умения, за да решавате проблеми или да правите иновации. Повечето организации започват с малко и надграждат оттам. Като мнозинството започват с трансформация на една-единствена практика за таланти, вместо с по-голямото предизвикателство за цялостното реорганизиране на работата.

  1. Потърсете причината. Това обхваща много промени на системно ниво в процесите на хората и начина, по който се правят нещата, но и ще ви позволи да формирате по-голяма бързина и гъвкавост. По-добре ще отговаряте на клиентите с правилните умения, когато бизнесът има нужда от тях.

Ще осигурите повече възможности на служителите да растат чрез уникални кариерни преживявания, като прилагат уменията си в различни области. Ще намалите променливите разходи, като позволите на служителите да поемат нови проекти и задачи, вместо да плащате на външни изпълнители. Ще използвате по-добре работната сила, като отключите неизползван капацитет.

  1. Намерете вашата болезнена точка. Когато започвате с практика, базирана на умения, изберете област, в която бизнес кейсът е най-голям, въз основа на специфичните нужди на вашата организация и болезнени точки.

Много организации например сега наблягат на стойността на уменията, а не само на дипломите или опита, когато наемат хора на работа. Kакто в отговор на тенденциите на пазара на труда, така и за подобряване на равнопоставеността, многообразието и културата на работното място. Започнете с онези практики, които имат най-ясна връзка с уменията днес. Kато учене и развитие или придобиване на таланти, или които могат да използват зрели технологии, лесно достъпни като надстройки на съществуващи информационни системи за човешки ресурси, като например пазари за таланти.

Преминавайки към подход, базиран на умения, водещите организации могат да преминат от традиционен и остаряващ модел към такъв, който е много по-подходящ за свят. Където скоростта, гъвкавостта и иновациите надделяват и в който хората очакват повече смисъл, избор, растеж и автономия на работа.