
Resources
Методът в човешките ресурси, който ни казва много за хората
Методът в човешките ресурси, който ни казва много за хората
People analytics използва данни с цел разбиране на хората. Прилага се от няколко успешни компании, сред които Amazon и Google, за да открият какво кара служителите им да работят, съответно как тези служители могат да бъдат мотивирани да се представят по най-добрия начин. Този вид данни ни помагат да взимаме решения относно практики за наемане, планове за развитие, дори относно модели на възнаграждение.
Факт е, че съвременните методи за анализ на данни се превърнаха в съществена част от ангажираността на служителите. И това не е само защото е полезно за компаниите да разбират по-добре нуждите и мотивацията на своите служители. Стратегиите за анализ са станали полезни и за самите служители: дават им представа за това как работят; колко време прекарват на работа; къде са силните им страни, за да могат да използват тези силни страни и да се възползват максимално от работния си ден.
От разбирането на това кога и къде да инвестираме в обучения за служители 🔗източник, до изясняването на това кои служители са готови за повишения – тук безспорно има широко поле за развитие и действие. People analytics – метод, стъпващ върху данни и фокусиран върху целта, изучава всички процеси, функции, предизвикателства и възможности на работа, за да се постигне устойчив бизнес успех. И не става въпрос само за това да помогнем на компаниите да извлекат повече от своите служители, но и да помогнем на самите служители да извлекат най-доброто от себе си.
Бъдещето
Дигитална трансформация.
Използвайки методи за анализ на данни, мениджърите ще разберат въздействието на технологиите върху хората. Всичко е свързано с разбирането на това как хората взаимодействат с цифровите инструменти. Техниките за анализ на големи данни могат да ни помогнат да разберем как хората реагират на различни интерфейси и как да проектираме по-добри.
По-точни прогнози.
Чрез използването на анализ на големи данни лидерите ще могат да предвиждат поведението на служителите, преди те да са направили и една крачка. Съвременните техники за анализ на данни могат да определят кои служители имат планове да напуснат работата си дори преди да са го заявили.
Взимане на по-добри и безпристрастни решения.
People analytics ще позволи на компаниите да взимат по-добри решения за наемане и уволнение на служители. Работодателите ще могат да взимат безпристрастни решения и най-вече да разчитат на точни данни. Най-добрите таланти ще бъдат избирани въз основа на необходимите умения и опит вместо на усещания и предположения.
Обучение и развитие на управлението на HR.
Чрез правилното планиране на човешките ресурси компаниите ще имат по-добра представа в кои области техните служители се нуждаят от подобрение – чрез обучения, коучинг и др. Използвайки подходящи стратегии за анализ, служителите на практика ще напреднат в кариерата си, което, от своя страна, ще бъде от полза на компанията.
Подобряване опита на служителите.
Чрез приемането на различни методи за анализ на данни, работодателите 🔗източник могат да подобрят опита на своите служители (employee experience). Някои от тези стратегии за анализ биха могли да включват изпращане на анкети до служителите, за да се определят техните интереси и начини да бъде повишена тяхната ангажираност на работното място.
По-малко натоварване за HR отделите.
Вместо обичайното планиране на работната сила, професионалистите по човешки ресурси могат да използват анализ на големи данни, получен от аналитични инструменти, за решаване на проблеми. Чрез управление на времето и намаляване на натоварването, HR мениджърите могат да се съсредоточат върху повече въпроси, свързани със служителите.